modellife tikla kazan ile ilgili görsel sonucu İlgili resim
modellife tikla kazan ile ilgili görsel sonucu

yapay zeka körlüğün engellemesine yardim ediyor

yapay zeka körlüğün engellemesine yardim ediyor

Yapay zeka körlüğün engellemesine yardim ediyor, bu haber, ve yazi, ve düşünceler tamamen www.google.com.tr tarafindan kayit edilmistir. Kaynak google,

Google araştırma bilim insanı Varun Gulshan birkaç kritere uyacak bir proje arıyordu.

Proje, Gulshan’ın yapay zeka (AI) algoritmaları geliştirme geçmişini kullanacak ve hem bilim hem de tıp alanında ilgisini uyandıracaktı. Ayrıca proje tercihen Gulshan’ın memleketi Hindistan’daki insanlara yardımcı olacaktı.

Daha temel sorunlar üzerinde çalışmayı gittikçe daha çok düşünür olmuştum. Görüntü tanımayı topluma fayda sağlayacak bir şey için kullanmak istiyordum.

Varun Gulshan, Google Araştırma Bilim İnsanı

Google Hızlandırılmış Bilim (GAS) direktörü Phil Nelson’a e-posta göndererek planları arasında böyle bir proje olup olmadığını sordu.

Birkaç hafta sonra Gulshan kendini Hindistan’daki bir hastaneden gelen ve içerisinde yüzlerce anonim retina taraması bulunan dijital sürücüyü açarken buldu. Nelson, Gulshan’a göre bir projesi olduğunu düşündü ama önce bilmesi gereken bir şey vardı: Bir yapay zeka modeli, bu resimlerden hangilerinin körlüğe yol açan diyabetik retinopati belirtilerini gösterdiğini tanımlamayı öğrenebilir miydi?

“Bu tam da benim becerilerime uygun bir projeydi” diyor geçmişte el hareketlerini tanımak için yapay zekayla çalışan Gulshan. “Bu resimlere baktığımda derin öğrenmenin burada işe yarayabileceğini anladım” diyor. “Derin öğrenmeyi gerçekten de bu sorunlar üzerinde kullanabiliriz diye düşündüm.”

Büyüyen Endişe

70 milyon diyabet hastasının bulunduğu Hindistan’da diyabetik retinopati sorunu gittikçe büyüyor. Hastalık, retinanın arkasında lezyonların oluşmasına yol açıyor. Bu lezyonlar tamamen körlüğe neden olabiliyor. Hindistan’daki diyabet hastalarının yüzde 18’i bu hastalıktan muzdarip durumda. Dünyada, vakaların çoğu ABD, Çin ve Hindistan’da olmak üzere körlük riski taşıyan 415 milyon diyabet hastası olduğu düşünüldüğünde hastalığın küresel bir sorun olduğu söylenebilir.

Hindistan’daki 70 milyon diyabet hastasından diyabetik retinopatiden muzdarip olanlar.

Ancak iyi haber şu ki kalıcı görme kaybı kaçınılmaz değil. Yeterince erken teşhis konulan hastalarda ilaç, terapi, egzersiz ve sağlıklı beslenmeyle daha fazla zarar oluşmasının önüne geçmek mümkün.

Karşılaşılan Zorluklar

Diyabetik retinopatide farkındalık büyük bir sorun. Hindistan’ın Chennai kentindeki Sankara Nethralaya Göz Hastanesi’nde retina cerrahı olarak görev yapan Dr. Rajiv Raman’a göre birçok diyabet hastası, hastalığın ilk belirtilerinin ufak tefek görme sorunlarından ibaret olduğunu düşünüyor. Hintçede “retina” için kelime olmadığından, hastalıktan bahsetmek bile başlı başına bir zorluk. “Katarakt için kelimemiz var, glokom için hem Hintçede hem de Tamilcede kelimemiz var, ancak diyabetik retinopatiyi çevirebileceğimiz bir kelime yok” diyor Dr. Raman.

Doktor Rajiv Raman'ın fotoğrafı

Dr. Rajiv Raman, Sankara Nethralaya Göz Hastanesi’nde Retina Cerrahı

Chennai, Hindistan

Göz doktorları hastalığı ve düzenli muayeneyle hastalığın ilerleyişinin nasıl izlenebileceğini açıklayabilir. Ancak asıl zorluk risk altındaki hastaları retina muayenesinden geçirmektir. Dünyanın her yerindeki kırsal topluluklarda ileri aşamadaki diyabetik retinopatinin yaygın olmasının asıl nedeni tıp değil altyapıdır. Evden en yakın uzmana gitmek çok uzun sürebilir. Hele birden fazla randevuya gidip gelmek genellikle çok zordur.

“Kırsal kesimlerdeki birçok hastada ileri düzey diyabetik retinopati var, ancak bu kişiler diyabet hastası olduklarını bilmiyorlar”

Başkalarına bakmakla yükümlü olan yoksul hastaların kendileriyle ilgilenmeleri genellikle imkansız hale geliyor. Bunun yerine, diyabetik retinopatinin etkileri göz ardı edilemeyecek hale gelinceye kadar durumla ilgili bir şey yapmıyorlar. O zaman da genellikle iş işten geçmiş oluyor. “Kırsal kesimlerdeki birçok hastada ileri düzey diyabetik retinopati var, ancak bu kişiler diyabet hastası olduklarını bilmiyorlar” diyor Sankara Nethralaya hastanesinin teleoftalmoloji bölüm başkanı Dr. Sheila John. “Görme yetilerini kaybediyorlar. Bazı vakalarda bir gözdeki görme yetisini kaybetmiş oluyorlar, bizim de diğer gözü kurtarmamız gerekiyor.”

Sankara Nethralaya Göz Hastanesi'nin önünde sıraya giren hastalar

Sankara Nethralaya Göz Hastanesi’nin önünde bekleyen hastalar

Chennai, Hindistan

Ekibi Kurmak

Diyabetik retinopatinin teşhisiyle ilgili en büyük zorluk vakaların sayısıdır. Sadece Hindistan’da taramadan geçmesi gereken 70 milyon diyabet hastası var. Ancak eğitimli hekim sayısı, bu hastaların retina taramalarının incelenebilmesi için yeterli değil.

[Hastaları] erken aşamada, görme yeteneklerinde herhangi bir sorun yokken taramadan geçirmemiz gerekiyor

Hindistan’ın Madurai şehrindeki Aravind Göz Hastanesi’nin başhekimi Dr. R. Kim’e göre, uzmanların yalnızca birkaç hastanın ikamet ettiği kırsal bölgelerde muayenehane açması makul değil. “Hastaları erken aşamada, görüşlerinde herhangi bir sorun yokken taramadan geçirmemiz gerekiyor. Peki bunu nasıl yapacağız?” diye soruyor Dr. Kim. “Çünkü bu 70 milyon hastayı taramadan geçirmek insan gücüyle yapılabilecek bir şey değil.”

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

modellife tikla kazan ile ilgili görsel sonucu
modellife tikla kazan ile ilgili görsel sonucu
Hazır Site by Uzman Tescil